Teplota prostředí je velice podstatným činitelem pobytové a pracovní pohody.
Současný moderní provoz v budovách a halových objektech výrazně ovlivňuje vnitřní prostředí. Vysoké nároky na kvalitu přirozeného o umělého osvětlení i používaná pracovní, výrobní a provozní technika postupně mění i v našem podnebném pásmu požadavky na techniku prostředí. V době našich dědečků a možná ještě otců (to záleží na věku každého) bylo základním požadavkem zajistit v zimě teplo a později teplo za minimální náklady. Dnešní budovy jsou tak dobře izolovány a hlavně tak vysoce zatíženy tepelnými zisky, které výrazně snižují požadavky na topení v zimě, se tento problém posouvá do letních období, kdy je nutno udržet maximální teploty v rozumných mezích. Většina nových budov má větší požadavky na chladící než na topnou energii.
Přirozené nebo nucené větrání podstatně zlepšuje kvalitu vnitřního prostředí.
V letním období není možné bez aktivního chlazení prakticky dosáhnout příjemné pracovní prostředí.
Adiabatické chlazení je energeticky velice úsporné. Náklady navíc proti mechanickému větrání tvoří jen poměrně velmi malá spotřeba odpařované vody.
Provozní náklady adiabatického chlazení jsou srovnatelné s mechanickým větrání, ovšem teplota přívodního vzduchu je o 10-12°C nižší.
Tyto webové stránky používají soubory cookies. Pokračováním v prohlížení jejich obsahu současně vyjadřujete souhlas i s používáním souborů cookies. Pro více informací si přečtěte naše zásady ochrany osobních údajů.Více